Skočit na obsah

Poslanecká interpelace kvůli nepřístupnosti PVS

Ministryně Dana Bérová byla interpelována kvůli chybám v přístupnosti Portálu veřejné správy. Ačkoliv jsou chyby jednoznačné a ví to i příslušní lidé na MIČR, ministryně má zřejmě jiný názor.

Nová ministryně informatiky Dana Bérová je ve funkci pár dní a už byla interpelována. Tématem interpelace poslance Zbyňka Novotného (ODS) byl náš Audit přístupnosti Portálu veřejné správy (PVS), který ukázal, že Portál není zas až tak přístupný, jak se tvrdilo. Poslanec Novotný se ministryně dotázal, dokdy budou chyby opraveny a kdy bude PVS kompletně přístupný.

Celou interpelaci (otázku i odpověď) si můžete přečíst přímo na webu Poslanecké sněmovny.

Nejzajímavější mi na tom připadá to, že ačkoliv pracovní tým na MIČR, který má PVS na starosti, o zmíněných problémech ví a podle mých informací je i skutečně řeší, paní ministryně se tváří, že je v zásadě vše v pořádku. Nejvíce mě ovšem pobavila tato myšlenková konstrukce (cituji):

Portál veřejné správy není web. Portál veřejné správy je rozsáhlý informační systém. Pravidla tvorby přístupného webu na něj sice vztahovat můžeme a také vztahujeme, ale neodpovídá to zcela obsahu metodiky.

Portál veřejné správy je nejen web, ale je to také informační systém veřejné správy, a tudíž bude podléhat povinnosti přístupného poskytování informací stejně jaké každý jiný ministerský nebo obecní web. A zmíněná metodika rozhodně nerozlišuje mezi tím, co je klasický web a co rozsáhlý informační portál. Obojí je prostě web. A ne, že ne.

(A malá perlička na závěr: Pravidla Blind-friendly jsou v textu interpelace uváděna jako Brain-friendly. :-) Možná je to ale jen špatným stenozápisem.)

(via Daniel Dočekal)

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 6. května 2005 | 5 komentářů | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo