Skočit na obsah

NAVRCHOLU.cz a metodika měření podpory Javascriptu

Přečtěte si vyjádření hlavního vývojáře systému NAVRCHOLU.cz k nedávné diskuzi nad metodikou měření podpory Javascriptu v prohlížečích.

Když jsem psal před necelým týdnem příspěvek Uživatelů bez javascriptu je dost, ale hloupým majitelům webů to nevadí, nečekal jsem, jakou polemiku vzbudí číslo, které NAVRCHOLU.cz prezentovalo jako počet uživatelů, kteří nemají k dispozici Javascript.

Protože provovatelem NAVRCHOLU.cz je společnost Internet Info, s.r.o., tedy i má mateřská společnost, poprosil jsem kolegy, aby na výtky odpověděli. A to pochopitelně nejenom vám, čtenářům, ale i mně samotnému.

Přečtěte si proto vyjádření hlavního vývojáře NAVRCHOLU.cz Michala Krauseho

Rád bych rozptýlil pochybnosti ohledně správnosti metodiky týkající se souhrnných statistik technologického vybavení uživatelů. V diskusích se objevilo několik otázek, ke kterým bych chtěl připojit svůj komentář.

Ovlivňují roboti statistiky?

Počítací server poskytuje soubor robots.txt zamezující robotům přístup na počítadlo. Ti, kteří jej nerespektují, se samozřejmě ve statistice projevovat mohou, ale podle našeho zkoumání dosahuje podíl všech neurčitelných prohlížečů a známých robotů dohromady méně než 0,3 %. Pro úplnost dodávám, že v současné chvíli rozpoznáváme 1062 unikátních user agentů rozčleněných do 75 rodin a 304 skupin, z čehož je 204 robotů.

Pokud tedy na českém Internetu neoperuje ve značné a přinejmenším těžko uvěřitelné míře robot, který nerespektuje robots.txt a maskuje se bez jakéhokoliv bližšího rozlišení za MSIE, případně snad ještě za Mozillu (ovšem v tom případě by musel mít na svědomí významnou většinu jejího podílu), můžeme s klidným svědomím prohlásit, že naše počítadlo stahuje naprosto zanedbatelné promile robotů.

Jaký je vliv špatně nasazených kódů?

Uznávám, že speciálně u statistiky JavaScriptu mohlo dojít ke zkreslení vlivem webů, jejichž provozovatelé nerespektovali pravidla používání služby NAVRCHOLU.cz a upravovali si sami počítací kód. Proti tomuto chování se nicméně snažíme zasahovat a vliv špatně nasazených kódů eliminovat. Na březen proto navíc chystáme novou tiskovou zprávu týkající se technologického vybavení uživatelů, ve které přineseme aktualizované údaje očištěné od vlivu špatně nasazených kódů.

Jsou započítávány prohlížeče s vypnutými obrázky?

Do výsledků se prohlížeče s vypnutými obrázky vůbec nepromítají. To je zcela známá věc, se kterou se může seznámit kdokoliv na našich stránkách, kde je popsána naše metodika. Je myslím celkem jasné, že zvěřejňované statistiky mohou vycházet pouze z údajů, které jsme schopni objektivně měřit.

Z výše uvedeného pak vyplývá, že počet 100 %, ze kterého sa odvíjejí jednotlivé podíly, představuje vše, co jsme měli možnost změřit. Uživatelé s vypnutými obrázky nepošlou požadavek nutný k započtení do statistiky, tudíž se do ní nijak nepromítnou. Pokud jde o timeouty, záleží na tom, ve které fázi k tomu dojde - pokud server obdrží kompletní požadavek, je tento zpracován nezávisle na tom, jestli nějakým způsobem selže případná další komunikace s klientem. Naopak pokud se spojení rozpadne už ve fázi přijímání požadavku, je vždy ignorován.

Rád bych tímto poděkoval všem, kteří nás svými otázkami nutí přemýšlet a ověřovat správnost naší metodiky. Děláme maximum pro to, aby NAVRCHOLU.cz poskytovalo relevantní údaje, a i na základě podobných diskusí, jaká proběhla na tomto blogu, naší metodiku stále vylepšujeme.

Michal Krause, hlavní vývojář NAVRCHOLU.cz

A já k tomu jen dodám, že děkuji Michalovi za obšírnou odpověď a těším se na březnovou tiskovou zprávu.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 24. února 2005 | 0 komentářů | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo