Skočit na obsah

Bereme ohledy na uživatele s poruchami učení a soustředění

Velkou skupinou, která je dnešními webovými stránkami často diskriminována, jsou uživatelé s poruchami učení a soustředění. Jak udělat webové stránky tak, abychom těmto lidem neznemožnili web používat?

Když se mluví o tvorbě přístupného webu, většinou řeč sklouzně na zrakově postižené a na jejich potřeby. Přesto však existuje jiná skupina, která možná není tolik v centru pozornosti, přesto v počtu znatelně převyšuje zrakově postižené a mnoho webů je pro ně nepřístupných. Jsou to lidé s poruchami učení a soustředění.

Tato skupina uživatelů je velmi četná a různorodá. Patří sem lidé s různými formami dyslexie, hyperaktivity nebo naopak senioři a lidé s různě sníženou mozkovou aktivitou.

Když se budete chtít dozvědět, jak připravit svůj web, abyste právě těmto lidem nepřipravili u Internetu perné chvilky zakončené neúspěchem, většinou se dočtete, že byste měli udělat svůj web jednoduchý, přehledný, dobře struktorovaný, s krátkými a dobře nadepsanými obsahovými celky atp.

Roger Hudson, Russ Weakley a Peter Firminger však na webu Juicy Studio zveřejnili vynikající stať s názvem Developing sites for users with Cognitive disabilities and learning difficulties, která jde mnohem dále za tyto obecné floskule a jednotlivé body poctivě a precizně vysvětluje.

Celý tutorial rozdělili do čtyř základních kapitol:

  1. Práce s obsahem (tj. např. délky řádků, odsazení, zarovnávání, psaní podle zásady obrácené pyramidy atp.)
  2. Skrývání a zobrazování obsahu (tj. např. rozklikávání obsahu při kliknutí na nadpis, slideshow prezentace atp.)
  3. Úpravy v CSS pro zvýšení klikatelnosti a čitelnosti (tj. např. práce s výškou řádku, odsazení odstavců, hover efekty, spodní bordery atp.)
  4. Uživatelská kontrola nad obsahem a jeho prezentací (tj. možnost si indivudálně nastavit stylesheety pro svoji potřebu - příklad)

Všechna doporučení jsou doplněna výstižnými příklady.

Doporučuji tento nepříliš dlouhý text dobře prostudovat. Pokud se totiž budete zmíněných zásad držet, mohu vám garantovat, že váš web bude lépe použitelný pro všechny uživatele, nejen pro ty s poruchami učení a soustředění.

Inu další důkaz pro to, že přístupnost pomáha všem, nejen těm handicapovaným.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 8. února 2005 | 3 komentáře | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo