Skočit na obsah

Hlavenka vyvozuje z majority MSIE chybné závěry

Jiří Hlavenka na Živě cituje statistickou zprávu o globálním zastoupení jednotlivých browserů a vyvozuje z toho závěr, že se vyplatí poškozovat minoritu v zájmu majority. Myslím, že se ve svých závěrech mýlí.

Jiří Hlavenka v dnešním článku na Živě s titulkem Microsoft Internet Explorer používá 94,8 % lidí komentuje zprávu serveru OneStat.com, která nabízí globální pohled na procentuální podíl jednotlivých internetových prohlížečů.

Konkrétní čísla nejsou IMHO vůbec zajímavá a nejsou pro mě žádným překvapením. Jiří Hlavenka, jehož články čtu rád a považuji ho za významnou osobnost českého Internetu, se však ve svém komentáři dopouští značného zkreslení a mylných závěrů. Doslova píše:

Uvedená čísla mohou napomoci při rozřešení častých a vášnivých diskusí na téma "jak/pro koho/pro co optimalizovat internetové stránky". Hlasy prosazující velmi přísné dodržování nezávislých standardů (W3C) ztrácejí na síle s každým procentem, které si Internet Explorer přibere ...

Spravedlivé rozhořčení a požadování "čistoty stylu" ale nepatří do podnikání, neboť pokud optimalizace stránky pro MSIE zlepší uživatelský zážitek (tj. u oněch 95% uživatelů), a u zbývajících pěti procent jej zhorší, je to od provozovatele stránky dobré rozhodnutí.

Proč si myslím, že se Hlavenka mýlí?

Nejdříve trochu obecně.

  1. Odvozovat z globálních statistik konkrétní obchodní a internetovou strategii není možné. Pro každou webovou stránku totiž poměr zastoupení jednotlivých browserů může být radikálně jiný. Ne každý má zcela "mainstreamové" čtenáře. Sleduji v Navrcholu statistiky několika webů a například zastoupení Mozilly se u nich radikálně liší.

  2. Kromě aktuálních čísel jsou důležité i trendy. A zde se jasně ukazuje, že podíl prohlížečů, které nejsou z dílny Microsoftu, stoupá.

A nyní něco k teorému "95 vs. 5"

  1. Není zcela průkazné, a já tomu ani za mák nevěřím, že by byli všichni uživatelé MSIE skutečně nadšeni tou "optimalizací pro IE", jak jí popisuje Hlavenka. Znám mnoho zrakově postižených, kteří sice MSIE používají, ale klasické "optimalizace pro zvýšení uživatelského komfortu" (nejrůznější Flashe, Applety atp.) jsou pro ně nepřístupné.

  2. Tvrzení ... pokud optimalizace stránky pro MSIE zlepší uživatelský zážitek (tj. u oněch 95 % uživatelů) a u zbývajících pěti procent jej zhorší, je to od provozovatele stránky dobré rozhodnutí ... stojí značně na vodě. Já si totiž myslím, že to dobré rozhodnutí nebylo. V drtivé většině případů lze totiž zvýšit uživatelský prožitek majority i bez toho, aniž by byl poškozen zážitek minority. A v tom mizivém procentu případů, kdy to skutečně takto udělat nelze, považuji poškození minority (a ta může být značně vyšší než oněch 5 procent) za přílišnou oběť za pochybné zvýšení užitku minority.

Rozumný majitel webových stránek by se tedy neměl nechat zmást tou statistikou, ale měl by za těmi čísly vidět konkrétní lidi, kteří nosí konkrétní peněženky, z nichž může něco ukápnout i jemu.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 6. února 2004 | 8 komentářů | Trvalý odkaz

Předchozí články:

Aktuální vydání weblogu

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo