Skočit na obsah

Přístupné PDF

Pokud chcete publikovat na webu některé dokumenty ve formátu PDF a rádi byste je udrželi přístupné i pro handicapované uživatele, nabízím několik rad, kterých se držet.

Lidé se mě často ptají, zda-li mohou být dokumenty ve formátu PDF přístupné a co udělat pro to, aby se s jejich obsahem mohli seznámit i handicapovaní uživatelé. Rád bych vám proto předestřel několik bodů, které byste měli o dokumentech v PDF vědět. Hned na úvod bych rád uvedl, že nepatřím ke skupině "HTML-only", tedy těch, kteří neuznávají na webu nic než HTML dokumenty. Ale k věci:

Pár základních pravidel práce s PDF

 1. Publikujte v PDF pouze tehdy, pokud se jedná o složitý a rozsáhlý dokument, který má charakter spíše přílohy než primárního dokumentu.

 2. Pokud odkazujete na PDF soubor, nezapomeňte na správné znění odkazu (musí jasně deklarovat obsah svého cíle - viz pravidlo 27) a uveďte, že se jedná o PDF a jak je velké (viz pravidlo 31).

 3. Pokud je to možné, pomožte uživateli tím, že k odkazu na PDF soubor umístíte krátkou textovou anotaci, která blíže popíše, o co se v dokumentu jedná.

 4. Dokument v PDF připravte tak, aby mohlo být přístupné (více viz dále).

Zatímco první tři body jsou v podstatě jasné a není třeba je blíže vysvětlovat, čtvrtý bod si bližší popis zaslouží.

Co dělá PDF přístupným formátem?

 1. Vzniklo převodem z textového formátu (např. MS Word) a nikoliv třeba nascanované bitmapy.

 2. PDF vzniklo pomocí makra PDFMaker a nikoliv Adobe Distiller. Nastavení makra PDFMaker však bylo ještě upraveno (především o vkládání tzv. tagů vyznačujících sémantiku dokumentu).

 3. Veškerá grafika v dokumentu má alternativní textové vyjádření (MS Word tuto funkci umožňuje).

 4. V dokumentu se důsledně používají styly pro vyjádření sémantiky (jedná se hlavně o nadpisy, odstavce a seznamy).

 5. Struktura dokumentu je čitelná a srozumitelná i při linearizovaném uspořádání.

 6. V dokumentu se nepoužívají tabulky pouze pro rozvržení layoutu (místo toho se používá funkce ohraničení)

 7. V aplikaci Adobe Acrobat byly opraveny některé automaticky zavlečené chyby ve vyznačování tagů a byla zkontrolována přístupnost dokumentu pomocí vestavěného testu přístupnosti dokumentu.

Bližší informace o přístupných PDF a speciálně o tom, jak přesně se upravuje makro PDFMaker a jak se v Adobe Acrobatovi pracuje s tagy, se můžete dočíst v mé knize nebo v následujících dvou tutorialech v angličtině, jejichž autorem je Julian Rickards:

Pakliže dodržíte tato pravidla, můžete si být jistí, že jste z hlediska tvorby dokumentů v PDF udělali vše potřebné a ostatní už můžete nechat na pomocných technologiích handicapovaných uživatelů.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 21. prosince 2004 | 3 komentáře | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo