Skočit na obsah

Zachrání nepodtržené odkazy jiná barevnost? Ne!

Nepodtržené, pouze jinak barevné odkazy mají své zastánce i odpůrce. Z hlediska použitelnosti je zde sice určitý prostor pro argumenty obou stran, ale z hlediska přístupnosti je správná jen jedna varianta.

Všeobecně se má za to, že otázka podtržení vs. nepodtržení odkazů spadá spíše do pole použitelnosti a s přístupností nemá toto téma nic společného. Zastánci nepodtržených (pouze jinak barevných) odkazů tvrdí, že jsou takto řešené odkazy v pořádku, protože si na to lidé už zvykli. A mají částečně pravdu. Většina již na webu problém s těmito odkazy zřejmě nemá. Jenže jak už to u přístupnosti chodí, tento fakt nás nesmí uspokojit.

Proč jsou tedy nepodtržené odkazy problém?

Inu, jednoduše proto, že se spoléhají na sdělení barvou. Takový odkaz uživateli říká: Franto, z toho, že jsem modrý a okolní text černý, správně usuzuješ, že jsem odkaz. Jenže, co když je Franta barvoslepý nebo se stránky prohlíží na černobílém monitoru nebo na zařízení, které neinterpretuje barvy?

Ne nadarmo proto do metodiky WCAG jeho tvůrci umístili na první pohled nevinné avšak zcela zásadní pravidlo Don´t Rely on Color Alone, tedy Nespoléhejte se jen na barvu. Konkrétně pak danou zásadu upravuje kontrolní bod č. 2.1:

Zajistěte, aby všechny informace, které jsou vyjadřovány barvami, byly rovněž dostupné bez barev, například z kontextu nebo pomocí značek.

A kdokoliv se jen na chvilku zamyslí nad tímto pravidlem, musí mu být jasné, že nepodtržené odkazy jsou sice z hlediska použitelnosti a aktuálních uživatelských návyků možná v pořádku, z hlediska přístupnosti však v pořádku nejsou. A proto jsme se společně s kolegy z pracovní komise na ministerstvu informatiky dohodli, že tuto zásadu ve výběru pravidel pro účely zákona o ISVS ponecháme.

Chcete-li další, rovněž velmi častý, příklad prohřešku vůči tomuto pravidlu, nabízím třeba tento:

Na tomto místě, prosím, vyplňte následující formulář. Zelené položky jsou volitelné, červené položky jsou povinné.

A Franto, teď se snaž!

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 29. dubna 2004 | 15 komentářů | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo