Skočit na obsah

Přeskočení navigace, pořadí obsahu a nadpisy

Podle nedávno zveřejného uživatelského testu mezi handicapovanými uživateli je velmi důležité používat odkazy pro přeskočení navigace, správné pořadí obsahu v kódu a nadpisy pro důležité obsahové prvky.

Roger Hudson, Russ Weakley a Lisa Miller zveřejnili velmi zajímavou studii s názvem Source Order, Skip links and Structural labels. Podívali se v ní na tři zažité mechanismy, které se v tématice přístupnosti po léta tradují, a podrobili je uživatelskému testu skutečně handicapovanými uživateli. Konkrétně šlo o:

  • pořadí prvků ve zdrojovém HTML kódu,
  • přítomnost odkazu pro přeskočení navigace ("skip navigation") a
  • důsledné uvádění nadpisů pro důležité obsahové bloky

Studie je celkem obsáhlá a já bych z ní pro vás rád vytáhl ty nejzajímavější body. Máte-li ale čas, doporučuji ji pročíst. Pojďme se tedy podívat na zmíněná tři témata:

Pořadí prvků v HTML kódu

Pravidla přístupnosti často hovoří o tom, abychom poskládali zdrojový kód tak, aby to nejdůležitější bylo na začátku. Je to vhodné nejen pro uživatele hlasových čteček, kteří mají to nejdůležitější rychleji na dosah, ale i z hlediska SEO. Česká pravidla přístupnosti toto téma zmiňují v bodě 15:

Webová stránka i jednotlivé prvky textového obsahu uvádějí své hlavní sdělení na svém začátku.

O tom, co by všechno mohlo předcházet hlavnímu obsahu stránky se však v konkrétních případech už často vedou spory. Česká pravidla v bodě 15 hovoří o tom, že by mu mohla předcházet hlavička a nepříliš dlouhá navigace. Někteří puristé však často připouštějí před hlavním obsahem pouze přítomnost hlavičky.

A co na to skuteční uživatelé hlasových čteček? Podle výsledků uživatelského testu přítomnost hlavičky a hlavní navigace před hlavním obsahem stránky nejenže nevadí, ale tito lidé jej na tomto místě přímo očekávají.

Toto zjištění mi přijde logické. Pokud neobsahuje hlavní navigace desítky či stovky položek, přijde mi to jako přirozené členění, které je navíc na základě zvyklostí uživateli očekáváno.

Odkaz pro přeskočení navigace

V angličtině již notorické "skip navigation", tedy odkaz pro přeskočení navigace, je užitečná pomůcka pro přeskočení obslužných odkazů a skočení na hlavní obsah. Vice viz např. můj článek Přeskakovací odkazy nejsou jen pro nevidomé. Tento druh odkazu doporučují i česká pravidla přístupnosti v bodě 15, kde by měl být použit pro delší navigaci, která předchází ve zdrojovému kódu hlavnímu obsahu.

Výsledky zmíněné studie určitě v tomto smyslu určitě nepřekvapí. Většina uživatelů skutečně tento typ odkazu používá pro zefektivnění pohybu po webové stránce.

Nadpisy pro důležité obsahové bloky

Používání nadpisů a mezinadpisů se na webu jakžtakž vžilo pro hlavní textový obsah stránky. U ostatních prvků layoutu (například navigace, vyhledávacího formuláře atp.) se jaksi předpokládá, že svoji vizualizací budou jednoznačně deklarovat, k čemu slouží, a nadpis tudíž třeba nebude.

Potud vše v pořádku. Pokud si však zkusíte na takové stránce vypnout kaskádové styly, uvidíte, že tato jednoznačnost už mizí a nějaký ten nadpis by se hodil. Tím více pro uživatele hlasových čteček, kteří o nějakém vašem úchvatném layoutu nemají ani ponětí.

Proto bývá užitečné do stránky umístit takové nadpisy, a pokud se vám to vašeho vizálního stylu nehodí, tak je pomocí kaskádových stylů skryjte. Příkladem může být třeba tento web, který v ostylované verzi u hlavní navigace žádný nadpis nemá, avšak ve skutečnosti ve zdrojovém kódu je.

Navigace webu v ostylované verzi

Navigace v neostylované verzi

A co na to otestovaní uživatelé? Pro všechny bylo takové poctivé uvádění nadpisů u důležitých obsahových prvků velmi užitečné.

Malé shrnutí

Pojďme si tedy sesumírovat tyto poznatky. Myslíte-li to s přístupností opravdu vážně a chcete poskládat svůj zdrojový kód co nejlépe, pak doporučuji:

  • Před hlavní obsah stránky umístěte maximálně hlavičku a kratší hlavní navigaci. Všechno ostatní (reklamy, aktuality, vtipy, tipy atd.) umístěte až za hlavní obsah. Možná se Vám bude hodit zajímavý článek In Search of the Holy Grail na A List Apart, kde se dozvíte, jak v CSS vytvořit třísloupcový layout, kde je v kódu jako první uveden sloupec prostřední.

  • Nezapomínejte na odkaz pro přeskočení navigace. U velmi krátké navigace zřejmě tolik nutný nebude, u těch delších je však nezbytností.

  • K hlavním obsahovým blokům stránky (i těm, které patří do layoutu) přidávejte nadpisy (správně sémanticky označené). Pokud se vám nebudou do ostylované verze hodit, skryjte je pomocí CSS.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 7. února 2006 | 24 komentářů | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo