Skočit na obsah

Poslanci rozhodli: přístupné weby budou od roku 2008

Poslanci konečně schválili novelu Zákona o informačních systémech veřejné správy a poslali ji do Senátu. Pasáže o přístupnosti naštěstí zůstaly a měly by platit od roku 2008. Začíná být také jisté, jak bude vypadat prováděcí předpis a kdo bude přístupnost kontrolovat.

Novela Zákona č. 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy, která do českého právního řádu zavádí povinnost přístupného webu pro instituce státní správy, prošla Poslaneckou sněmovnou, která ji schválila ve třetím čtení 26. října 2005. Nyní čeká novela schválení v Senátu a poté na podpis prezidenta. Mrkněte na finální verzi novely, kterou poslanci do Senátu poslali.

Tématika přístupnosti je z hlediska tohoto zákona jen minoritní záležitost, přesto si však dovoluji pro vás vytáhnout ty nejdůležitější body.

Povinnost bezbariérového webu je zakotvena v bodě 38 (budoucí §5, odst. 2, písm. f), kde se institucím veřejné správy přikazuje:

postupovat při uveřejňování informací způsobem umožňujícím dálkový přístup tak, aby byly informace související s výkonem veřejné správy uveřejňovány ve formě, která umožňuje, aby se s těmito informacemi v nezbytném rozsahu mohly seznámit i osoby se zdravotním postižením. Formu uveřejnění informací stanoví prováděcí právní předpis;

Účinnost novely zákona je stanovena hned na tři data. Den vyhlášení, 1. leden 2007 a 1. leden 2008. Povinnost přístupného webu je účinná právě až v ten poslední datum. Všechny instituce veřejné správy mají tedy povinnost uvést své webové stránky do přístupného stavu do 1. ledna 2008. Myslím, že se tím šalamounsky vyřešily spory okolo přechodných období a všechny instituce mají na změny svého webu dost času.

Co se týká prováděcího předpisu, na který se v novele odkazuje, bude se jednat o ministerskou vyhlášku, kterou by co nejdřív mělo vydat Ministerstvo informatiky. Jádrem vyhlášky budou Pravidla tvorby přístupných webových stránek, na kterých jsme s kolegy pracovali minulý rok. Nad rámec těchto pravidel pak vznikne konkrétní metodika a příklady, které by měly sloužit webovým tvůrcům pro to, aby se jim přístupné weby lépe vyráběly a testovaly. Koordinátorem vzniku tohoto dokumentu bych měl být já společně s Radkem Pavlíčkem ze SONS (ale on to zatím ještě neví :-).

Častým dotazem je také otázka posuzování, zda-li se někdo proti zákonnému ustanovení provinil, či nikoliv. Dnes jsem byl na jednání na Ministerstvu informatiky, kde jsme se dohodli, že do konce roku tuto zatím spornou otázku doladíme. Není možné předpokládat, že pochybení v přístupnosti budou hodnotit úředníci z ministerstva. A na druhou stranu, pokud budou přístupnost hodnotit nezávislí odborníci, je třeba stanovit kritéria jejich transparentního a spravedlivého výběru.

Každopádně mi aktuální informace o přístupnosti dělají radost. Bál jsem se, že schvalování ve sněmovně nebude mít konce a že zmínku o přístupnosti mohou z novely dokonce vyškrtnout. Nakonec se tak nestalo a ani na Ministerstvu informatiky nezahálejí. Po poměrně příznivém auditu přístupnosti Portálu veřejné správy, který jsem pro MIČR zpracovával v minulých týdnech a na základě kterého chtějí portál opravit, má u mě ministerstvo další kladný bod.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 8. listopadu 2005 | 8 komentářů | Trvalý odkaz

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo