Skočit na obsah

Uff, tak tedy startujeme!

Právě začínám psát nový weblog, který doprovází můj web věnovaný tvorbě přístupných a bezbariérových stránek. V rámci celého webu i weblogu chci propagovat zásady přístupnosti, argumentovat majitelům i výrobcům webů, že bezbariérový web je tou správnou volbou.

V rámci projektu Dobrý web se společně s Markem Prokopem soustavně věnujeme tématům, které provází tvorbu www stránek. Radíme majitelům, ale i výrobcům webových stránek, že se skutečně vyplatí stavět stránky přístupné, použitelné, optimalizované pro vyhledávače, se správně strukturovaným obsahem apod.

V rámci témat Dobrého webu mě vždy nejvíce zajímala přístupnost. Oproti optimalizaci pro vyhledávače není tolik "v kurzu". Oproti použitelnosti se tolik netočí kolem názorových proudů a uživatelských vrtochů. Ze všech metod správně udělaného webu má nejméně příznivců a potřebuje zdaleka nejvíc argumentací.

Problémem přístupnosti je i to, že je plná mýtů a i mnoho lidí, kteří o sobě tvrdí, že webům rozumějí, s její interpretací mívají potíže. Zkazky typu ... přístupnost je jen zbytečně drahý ústupek pár nevýznamným postiženým ... jsou bohužel až moc časté.

Proto jsem tento svůj web i weblog věnoval právě přístupnosti.

Web jsem rozdělil do následujících oblastí:

Tutorialové texty
V rámci tutorialových textů jsem se snažil připravit jakýsi ucelený balík informací o přístupnosti. Podobné informace v češtině jsem v takové formě nikde nenašel, tak jsem se rozhodl je vytvořit sám. Zatím jsou hotové jen Charakteristika a výhody přístupnosti a Testování přístupnosti. Ostatní dokončím co nejdříve. (Udělal bych to ještě před spuštěním weblogu, ale Marek Prokop mě přemluvil, ať s weblogem na dokončení textů nečekám.)
Weblog
Pomocí weblogu bych rád upozorňoval na nové události v oblasti přístupnosti, zajímavé tipy a triky, články z cizích zdrojů apod. Pravděpodobně se mi nepodaří dodržet denní periodicitu, takže doporučuji použít RSS feed a weblog si zařadit do nějaké RSS čtečky (např. FeedReader).
Nástroje
Do sekce nástrojů jsem umístil několik nejdůležitějších nástrojů, které pomáhají přístupnost webových stránek kontrolovat. Další samozřejmě budou přibývat.
Další zdroje
V sekci Další zdroje naleznete zajímavé odkazy na další weby či články týkající se přístupnosti.

Moc bych si přál, aby tento web i weblog napomohl všeobecnému povědomí o přístupnosti a její důležitosti. Zároveň doufám, že naplní i představy vás, čtenářů.

Nashledanou u příštího příspěvku, tentokráte již plně tématického.

Přidejte svůj komentář

David Špinar | 4. února 2004 | 4 komentáře | Trvalý odkaz

Předchozí články:

Aktuální vydání weblogu

Hledání


Nové komentáře

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo