Skočit na obsah

Tutorialové texty

Testování přístupnosti

Testování bezbariérovosti webových stránek má mnoho podob. Jaké se majitelům webů nabízejí možnosti a postupy? Které metody vedou k nejlepším výsledkům?

Dříve, než se pustíme do metod a způsobů kontroly přístupnosti, je třeba zminit důležitý fakt. Přístupnost se vždy testuje proti nějaké metodice resp. souboru zásad. A takových souborů může, jak již víme, existovat celá řada. Pakliže tedy stránky splňují zásady BFW, neznamená to, že musí automatickz splňovat i všechna kritéria WCAG a už vůbec ne obecnější zásady na pomezí přístupnosti a použitelnosti (více o jednotlivých metodikách v kapitole Pravidla tvorby přístupného webu). Jaké metodice odpovídá jaký způsob kontroly pak zmíním u konkrétních způsobů.

Pokud tedy chcete zkontrolovat, zda-li jsou jeho webové stránky přístupné, nabízejí se v zásadě tři základní možnosti, jak přístupnost otestovat. Jsou to:

  1. ruční kontrola
  2. automatická kontrola
  3. kontrola odborníka (audit)

A nyní k samotným možnostem:

1. Ruční kontrola

Principem ruční kontroly je fakt, že zásady přístupnosti kontroluje samotný majitel či výrobce webových stránek. Teoreticky vůbec nemusíte znát konkrétní zásady přístupnosti, ale snažíte se nasimulovat "problematická místa" a odhalit tak chyby. Je ale jasné, že všechny situace není možné nasimulovat. Šikovnou pomůckou v tomto případě jsou tzv. toolbary, tedy rozšíření internetového prohlížeče, pomocí kterých můžete některé situace lehce nasimulovat (např. vypnutí obrázku, JavaScritu apod.). Nejlepší toolbary naleznete v sekci Nástroje.

Konkrétně se jedná o kontrolu funkčnosti:

  • při vypnuté grafice,
  • bez povoleného skriptování (JavaScripty, Java Applety apod.),
  • v textovém prohlížeči (Lynx, Links apod.),
  • při ovládání klávesnicí,
  • při různých velikostech okna,
  • bez barev,
  • bez kaskádových stylů atp.
Výhody
+ zdarma
Nevýhody
- nutná investice vlastního času
- pochybná kvalita výsledků závislá na znalostech a důslednosti testéra
- nedostatečná kvantita testovaných parametrů

Ruční kontrola je určitě vhodnou metodou pro každou webovou stránku. Dokáže totiž zcela bez vydání finančních prostředků odhalit ty nejzávažnější chyby. V případě, že chcete mít u svých webových stránek naprostou jistotu, že jsou bez bariér, není tato metoda stoprocentní.

2. Automatická kontrola

Princip automatické kontroly je jednoduchý. Použijeme některý z automatických validátorů, kteří prověří danou stránku proti vybraným zásadám některé metodiky (nejčastěji WCAG nebo Section 508). Nejlepší validátory naleznete i na tomto webu v sekci Nástroje.

Výhody
+ zdarma
+ výsledky ihned
+ u míst, které nedokáže zkontrolovat, alespoň upozorní, že je dané místo třeba zkontrolovat ručně
Nevýhody
- složité výstupy (nutnost znalosti angličtiny a základních technických termínů)
- robot kontroluje jen zásady, které vůbec lze zkontrolovat automaticky (např. tedy přítomnost atributu alt u obrázků apod.), většina však automaticky zkontrolovat nejde

Vzhledem k věcnému omezení automatických validátorů je tedy značně problematické na ně zcela spoléhat. Jejich pravým účelem není proto ověřit plnou přístupnost stránek, ale napomoci při testování některých opakujících se a snadno přehlédnutelných prvků. Typickým příkladem je zmiňovaný atribut alt u obrázků či značka label u formulářů apod. Nebo samotná validita značkovacího kódu nebo kaskádových stylů.

3. Kontrola odborníka (audit)

Audit experta, který se přístupnosti profesionálně věnuje, je pochopitelně tou nejjistější variantou, jak zkontrolovat, zda-li jsou stránky přístupné a bez bariér. Tím hlavním důvodem jsou totiž poměrně komplikované zásady přístupnosti a zároveň jejich ne zcela jasně nadefinovaný rozsah. Profesionál totiž dokáže oproti ostatním možnostem prověřit i zásady obecné přístupnosti, které nejsou přesně specifikované v žádné známé metodice (WCAG, BFW, Section 508 apod.).

Výhody
+ spolehlivě prověří nadefinované zásady přístupnosti (WCAG, BFW, Section 508 apod.)
+ prověří i obecnější zásady přístupnosti, které známé metodiky neřeší
Nevýhody
- není zdarma
- trvá nějaký čas

Je tedy evidentní, že pokud chcete naprostou jistotu, že je váš web bez bariér, profesionální audit je jedinou možnou volbou. I na českém trhu existují odborníci, kteří se profesionálními audity přístupnosti zabývají. Příkladem je třeba projekt Blind Friendly Web českého SONS, který zdarma testuje stránky proti metodice BFW, nebo projekt Dobrý web, který řeší přístupnost celou.

Tisknout Komentovat

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo