Skočit na obsah

Nástroje

Užitečné nástroje, které vám pomohou přístupné stránky vyrábět a přístupnost testovat.

On-line validátory přístupnosti

Cynthia Says
Cynthia Says je jeden z nejlepších on-line validátorů přístupnosti webových stránek podle norem WCAG 1.0 a Section 508. Výstupní zpráva je v angličtině. Jako všechny automatické validátory i tento nástroj kontroluje jen to, co automaticky zkontrolovat lze. U ostatních zásad vybízí k ruční kontrole.
Wave
Wave je zajímavý on-line validátor přístupnosti webových stránek, který spoléhá spíše na grafické rozhraní. Na vaší stránce vám pomocí textu a ikonek ukáže mnoho podstatných prvků přístupnosti a vy tak lehce poznáte, jestli je vše v pořádku. Význam jednotlivých ikonek je patrný pomocí atributu ALT. Výhodou je možnost nastavení způsobu validace (WCAG, Section 508) i dalších zajímavých parametrů.
Bobby
Bobby je jeden z nejznámějších on-line validátorů přístupnosti webových stránek podle metodiky WCAG a Section 508. Spoléhá se však hodně na ruční kontrolu, protože spíše ukazuje místa, která se mají zkontrolovat.

Toolbary

Web Developer Toolbar
Šikovný toolbar pro prohlížeč Mozilla a Firefox, díky kterému můžete jednoduše vypínat styly, JavaScripty, obrázky, validovat značkovací kód i kaskádové styly, měnit velikost okna a mnoho dalšího. Jeden z nejšikovnějších nástrojů pro ruční konrolu přístupnosti webových stránek.
Web Developer Toolbar
Velmi podobný, opět velmi šikovný, nástroj pro testování různých situací, tentokráte pro prohlížeče Opera.
Accessibility Toolbar
Další šikovný toolbar, tentokráte pro majoritní prohlížeč Microsoft Internet Explorer. Opět můžete jednoduše simulovat potřebné situace pro ruční kontrolu přístupnosti. Oproti Webdeveloper toolbaru má více možností (např. simulaci barvosleposti).

Ostatní

Analyzér kontrastu barev
Zajímavá aplikace umožňují jednoduše zjišťovat kontrasty barev popředí a pozadí na webových stránkách a vyhodnocovat jejich správnost.
Fangs
Vizuální emulátor hlasové čtečky Jaws. Funguje jako extenze do prohlížeče Firefox. Pomocí Fangs uvidíte, co přesně na dané stránce přečte nejpoužívanější hlasová čtečka Jaws.
FoxyVoice
Hlasový výstup pomocí Microsoftího speech API. Funguje rovněž jako extenze do prohlížeče Firefox.

Tip pro vás

Kurz přístupného webu

Chcete-li ušetřit za drahé konzultace a audity přístupnosti, doporučuji navštívit jednodenní Kurz tvorby přístupného webu.

Doporučuji

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

H1.cz: Odborné poradenství pro podnikání na Internetu

Kniha Tvoříme přístupné webové stránky

Více informací o mé knize

Reklama

Kvalitní hosting

Jednotná cena, individuální přístup. 500 MB, PHP, MySQL, antispam.

www.Cesky-Hosting.cz

 

Přístupnost - web a weblog věnovaný přístupnosti webových stránek, který píše David Špinar

Prohlášení o přístupnosti | RSS weblogu | RSS komentářů weblogu | Vypnout CSS | Hostováno u Český hosting | Doména u IInfo